ÇEVRECİ, TÜKETİCİ, ARAŞTIRMACI
BİLİM VE FELSEFE
Türkiye'de Neden Petrol Çıkmıyor?

Sultan Abdulhamit (1842-1918) Osmanlı Padışahı


"Turkiye'de petrol var mıdır? Yok mudur? Petrol denizinin  üstünde miyiz?" konusunu  işin ehline bırakmakta fayda vardır.
Tayland Efeoğlu / TPAO Yurt Dışı Projeler / Daire Bşk. Yrd./ tefeoglu@tpao.gov.tr. Taylan Efeoğlu, ptrol konusunda kimlerin ne dediğini bildiğinden  maddeler halinde kendi soruyor. Kendisi cevaplıyor. Herkes aradığını aşağıdaki adreste bulacaktır. Ve bu yazı Jeofizikçiler derneğinin web sayfasında yayımlanıyorsa, ciddi ve esaslı bilimsel verilere dayanıyor, demektir.
https://www.jeofizik.org.tr/resimler/ekler/64a82d4f8febf98_ek.pdf?dergi=29
                                 İŞİN ÖZETİ

Cevaplara göre  "1. Dünya Savaşı'ndan sonra Irak sınırı çizilirken İngilizler petrolsüz alanları bize bıraktı. Güneydoğu'da az miktardaki petrolün çıkarılması da çok maliyetli".  Türkiye’nin Güneydoğu sınırının çizilmesinde İngiliz jeologların etkisi yadsınamaz. Petrolün kontrolü için kurulacak olan İngiliz güdümlü Irak Devleti’nin bayrağı, o günlerde Irak’ta İngiltere adına çalışan İngiliz bayan jeoloğun babasına yazdığı mektupta çizilerek gösterilmiştir. (A.G.Y = Aynı Geçen Yer)

 

Kaynak: https://youtu.be/7PSdm8dD8RY
 

Bu konularda bilgi, araştırma ve kitapları olan diğer bir isim, Cumhurbaşkanı enerji danışmanı Prof Dr Ş. Volkan Hoca' dır.   
Prof Dr Volkan Ş Ediger Konya 1953 1918-2022 Arası
Cumhurbaşkanlığı Petrol Danışmanlığı

Daha derin bilgi içın Volkan Hoca'nın aşağıdaki video'sunu ileyebilir: Bu video'yu dinlemeden anlamadan: "-Öyle şey olmaz" demek, bilimsel bir denetimi kabul etmemek" anlamına gelir ki, doğruluğu savunulamaz, geçersizdir. 
 

https://www.youtube.com/watch?v=GEch476DdDs

TÜRKİYE'Yİ TORYUM KURTARACAKTIR

Fakat toryumdan nükleer enerji üretecek teknoloji bugün -ABD, Çin Rosya  ve Hindistan ve Çin dahil- Dünyanın hiç bir  ülkesinde yoktur.Çalışmalar devam  etmekte ve  bunun  15-20 yıl içinde çöümlenebileceği tahmin edilmektedir.. Muhtemlen SİA tarafından bir uçak kasıyla vefat eden Prof Dr. Engin Arık toryumun heveslisiydi. Ama hallettiler. Allah rahmet eylesin.

50.000 ton değil sadece 50 tonluk toryum  85 milyonluk Türkiye'nin tüm enerji ihtiyacını karşılayabilecektir. Onu söylüyordu Engin Arık Hoca.

Bilim Felsefesi açısından: 100 milyon ton petrolun enerjisi 1 ton toryumda nasıl yerleştirilmiştir? Ateistler bu noktayı nasıl açıklayabilirler. Kuantum fiziği (kendiliğinden oluş) a göre bilgisi ve gücü sonsuz bir varlığı kabul etmedikçe bu olay nasıl mümkündür?
BU NE BÜYÜK ENERJİ: 1 TON TORYUM 100 MİLYON TON PETROLE DENK

 

 

 

HABERLEREKONOMİ HABERLERİ

Karadeniz’de 3 yıl petrol arayacak günde 1 milyon dolar kira alacak

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/karadeniz-de-3-yil-petrol-arayacak-gunde-1-milyon-dolar-kira-alacak-13357802

Güncelleme Tarihi: 

Karadeniz’de 3 yıl petrol arayacak günde 1 milyon dolar kira alacak

Yeliz ÖZ

Oluşturulma Tarihi: Ocak 01, 2010 00:004dk okuma

TPAO’yla Sinop açıklarında ortak petrol arayacak Petrobras’ın kiraladığı dev arama platformu “Leiv Eiriksson” dün İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e doğru yol aldı. 3 yıllığına kiralanan platforma günlük 1 milyon dolar kira ödenecek.

TÜRKİYE Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Petrobras için Karadeniz’de petrol ve doğalgaz arayacak dalabildiği derinlik ve yapabildiği sondaj derinliği açısından dünyanın en büyük ikinci petrol platformu “Leiv Eiriksson” dün İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e yol aldı. Günlük 1 milyon dolara kiralanan ve saatte 7 mil süratle ilerleyen Leiv Eiriksson, 3 yıl boyunca Karadeniz’de petrol arayacak.
122 metrelik kule söküldü
“Leiv Eiriksson”un 122 metre uzunluğundaki kulesi, platformun Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin altından geçebilmesi için söküldü. Kulenin yeniden monte edilmesi için dev platformun yanında Mv Siem Lousia ve Mv Biem Danis isimli gemiler hazır bulunuyor. Sinop açıklarına demirleyecek olan platform 6 bin metreye kadar sondaj yapabilecek. Platform, monte edilmesinin ardından 2010 Şubat ayı ortalarında sondaj operasyonlarına başlayacak. Karaköy’deki Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü Limanı’nda dün sabah gazetecilerle bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karadeniz’de petrol ve doğalgaz arayacak “Leiv Eiriksson” sondaj platformunun İstanbul Boğazı’ndan geçişi nedeniyle farklı bir heyecan duyduğunu belirtti.
Taşınması bile olay
Platformun bir yerden diğer yere taşınmasının bile bir ‘olay’ niteliğinde olduğunu anlatan Taner Yıldız, “Bu platform 5 bin 500 metre derinlikte ve çalışacak. 122 metre kule yüksekliği, boğazlarımızdan geçebilmesi için kesildi. Ankara’daki Atakule’nin yüksekliği yaklaşık 125 metre. Buradaki kulenin yüksekliği ise 122 metre. Büyüklüğü hissedebilmek ve canlandırabilmek için bunu söylüyorum. Bize heyecan veriyor” diye konuştu.
Yerli kaynaklar ve yenilenebilir kaynaklarla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yürüttüğü en önemli stratejilerden birinin bu arama çalışmaları olduğuna dikkat çeken Taner Yıldız, enerjideki ithalatları önleyebilmenin yolunun tüketimleri tamamen düşürmek değil üretimleri yerli yapabilmek olduğunu söyledi. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait iki arama kurtarma botuyla gazetecileri yanına alıp boğaza açılan Taner Yıldız, “Leiv Eiriksson”u daha yakından inceledi.
1 milyon dolar
Leiv Eiriksson’un günlük kirasının 1 milyon dolar civarında olduğunu belirten Taner Yıldız anlaşma gereği platformun 3 yıl Karadeniz’de görev yapacağını, ancak anlaşmanın iki yıl daha uzatılabileceğini söyledi. Dünyada global kriz nedeniyle bir kısım arama faaliyetleri dünyada durdurulduğunu hatırlatan Yıldız, “Arama faaliyetleriyle ilgili yaklaşık yüzde 20’lere varan azalma sözkonusu. Bir kısım tehditlerin fırsata dönüştüğünü söylemiştik. Bu platform bu tehditten oluşturduğumuz fırsattır” diye konuştu.