ÇEVRECİ, TÜKETİCİ, ARAŞTIRMACI
ÖNCELİKLİ KONULAR
Kendi Ekmeğini Kendin Pişir
 
NEDEN EKMEK  MAKİNESİ                                     Ekmeğin 100 gramı, fırından alınca 5 TL,ekmek maknesinde üretirsen  elektrik dahil 1,5 Liradır
5-6 bin liraya aşağıdaki gibi, bir ekmek makinesi aldım. 600 gr undan 1000 gram ekmeği 3 saat içinde el tutmadan üretiyorum. Hiç bir zahmeti yok. 1 kilo ekmeği 4 liralık elektrikle pışırıyor.
 
 
 
 
 
EKMEK MAKİNELERİ NEDİR NASIL ÇALIŞIR?

Önce belirmeliyim ki, benim kesinlikle bir ticari çalışmam yoktur. Yahut bir firmanın reklamını da asla yapmıyorum. Yalnız Rizeli olduğum için örnek olarak Fakir makinesinde göstererek amacımı aotaya koyacağım.

Yaklşık olarak 10 yıldan beri kullanırım. Kullanımı kolay. Yaptığı ekmek hem çok lezzetli olduğu gibi, istediğin kadar pişir. Ayarları var.
Halkımızın ekmek makinelerini pek tanımadıklarını gördüm. Anlattığımda:

-  Hamuru kim yoğuruyor?
-  Nasıl pişiriyor?
-  Ne kadar elektrik yakar? İflas ettirir m? Falanca aldı. Saatı araba tekeri gibi döndürüyor.
-  Kaç milyara alınır?
-  Nerede Satılır:

Ununu,suyunu, mayasını koy. Düğmesine bas. 3,5 saat sonra ye. Her işini kendisi yapar. 1 Kgr kuru ekmek için 50-60 kuruş elektrik         yakar.
Öyle bir şey olur mu? Kim yaptı? Ne zaman çıktı? Nerede satılıyor?

Ölçülerine göre ununu, suyunu, tuzunu, mayasını koyup düğmesine bas. Her iş ona ait. 3,5 saat sonunda "pişirdim. Ekmeğini al" diye  haber veriyor. Sadece yarım saat sonra  zil çalıyor ki: "-Bir bak. Yoğurduğum hamur sulu mu, kuru mu?".   Gör. Ona göre un veya su ekliyorsun. Daha karışamazsın.


Sırf ekmek yapmak değil. Çilihta, tatlı, mayalı hamur, makarnalık hamur lazım oldu. Malzemelerini koy.  Yoğurup istediğin kıvama geldiğinde hamuru teknesinden al. İstediğini yap. 1kg kuru ekmeğin tutarı  2024 ramazan ayı itibarıyla 1 kgr pişmiş ekmeğin maliyeti 14 liradır.  Çarşıda 35 TL'ye satılan ekmeği tarttım 700 gr geldiğine göre:
 
EKMEĞİN 100 GRAMI 5 TL.  MAKİNEMDE PIŞEN EKMEĞİN 100 GRAMI 1,25 TL DİR
  
Konuştuğum  kişilerin ekmek makinelerinin ekmeğin her işini yapıp pişirdiğini duymadıklarını gördüm. Şu corona virüslü son  bir yıl hariç, durum budur. corona virüs çıkınca evden dışarı çıkmamak için bazıları ekmek ve hamur makinası epyce aldılar ve fiyatlarını yükselttiler.
https://www.hepsiburada.com/fakir-pane-deluxe-10-programli-paslanmaz-celik-ekmek-yapma-makinesi-p-MTFAKPANEDELUXE  
Ramazan 2024 tarihinde Hepsiburada gibi çok sağlam bir firmada peşin fiyatına 6 taksit 6999 TL dir.
 
Ne kadar Elektrik yakar:  saatte 450 wat yaktığına göre 1 kgr ekmek için toplamda:  =450 X 3,3= 1485 X 1,4=  2,08 Tl  (208 kuruş) lık elektrikle ekmeğini yoğurur ve pışırır. Hiç kimse bu hesabımızı yanlışlayamaz. Çünkü iyi bildiğim  konudur.
 
EY EMEKLİLER. HALK EKMEK BÜFELERİNİN ÖNÜNDE SIRA BEKLEYECEĞİNİZE, KENDİ EKMEĞİNİ KENDİN PIŞIR VE EKMEĞİ 4 KAT UCUZA YE.
 
      ANKARA BELEDİYESİNİN BÜFELERİNDE TAM BUĞDAY DİYE SATTIĞI EKMEK, TAM BUĞDAY DEĞİLDİR.
       Tam buğday/tam tahıl demek,  buğdayın köy değirmenlerinde hiç bir şey katılmadan öğütülen undur. Halbuki, belediye ekmek fabrikalarında beyaz una  % 19  kepekli un katılıyor. Buna kepekli ekmek denir.
5-6 bin TL vererek alacağın ekmek makinesi en az 10 yıl gider.
Başka hemen hemen her firmanın (Simbo, Arçelik, Mulines, ...) Onlarca  firmanın çeşitli özellikte var. İnternetten ücretsiz kargo ile temin edilebilmektedir.

Mesela:  Malzemelerini bugünden koy. "Yarın sabah 8.00'de benim ekmeğim pişsin" talimatını ver. Yarın sabah el tutmadan ekmeğin pişmiştir. ye afiyetle.