ÇEVRECİ, TÜKETİCİ, ARAŞTIRMACI
ÖNCELİKLİ KONULAR
Kendi Ekmeğini Kendin Pişir
EKMEK MAKİNELERİ NEDİR NASIL ÇALIŞIR?

Önce belirmeliyim ki, benim kesinlikle bir ticari çalışmam yoktur. Yahut bir firmanın reklamını da asla yapmıyorum. Yalnız Rizeli olduğum için örnek olarak Fakir makinesinde göstererek amacımı aotaya koyacağım.

Yaklşık olarak 10 yıldan beri kullanırım. Kullanımı kolay. Yaptığı ekmek hem çok lezzetli olduğu gibi, istediğin kadar pişir. Ayarları var.
Halkımızın ekmek makinelerini pek tanımadıklarını gördüm. Anlattığımda:

-  Hamuru kim yoğuruyor?
-  Nasıl pişiriyor?
-  Ne kadar elektrik yakar? İflas ettirir m? Falanca aldı. Saatı araba tekeri gibi döndürüyor.
-  Kaç milyara alınır?
-  Nerede Satılır:

Ununu,suyunu, mayasını koy. Düğmesine bas. 3,5 saat sonra ye. Her işini kendisi yapar. 1 Kgr kuru ekmek için 50-60 kuruş elektrik         yakar.
Öyle bir şey olur mu? Kim yaptı? Ne zaman çıktı? Nerede satılıyor?

Ölçülerine göre ununu, suyunu, tuzunu, mayasını koyup düğmesine bas. Her iş ona ait. 3,5 saat sonunda "pişirdim. Ekmeğini al" diye  haber veriyor. Sadece yarım saat sonra  zil çalıyor ki: "-Bir bak. Yoğurduğum hamur sulu mu, kuru mu?".   Gör. Ona göre un veya su ekliyorsun. Daha karışamazsın.


Sırf ekmek yapmak değil. Çilihta, tatlı, mayalı hamur, makarnalık hamur lazım oldu. Malzemelerini koy.  Yoğurup istediğin kıvama geldiğinde hamuru teknesinden al. İstediğini yap. 1kg kuru ekmeğin tutarı 50-60 kuruştur.

Konuştuğum  kişilerin ekmek makinelerinin ekmeğin her işini yapıp pişirdiğini duymadıklarını gördüm. Şu corona virüslü son  bir yıl hariç, durum budur. corona virüs çıkınca evden dışarı çıkmamak için bazıları ekmek ve hamur makinası epyce aldılar ve fiyatlarını yükselttiler.
Fiyatı:   337 x 3= 998 TL  (peşin fiyatına 3 taksit)
Başka hemen hemen her firmanın (Simbo, Arçelik, Mulines, ...) Onlarca  firmanın çeşitli özellikte var. İnternetten ücretsiz kargo ile temin edilebilmektedir.

Mesela:  Malzemelerini bugünden koy. "Yarın sabah 8.00'de benim ekmeğim pişsin" talimatını ver. Yarın sabah el tutmadan ekmeğin pişmiştir. ye afiyetle.