ÇEVRECİ, TÜKETİCİ, ARAŞTIRMACI
ÖNCELİKLİ KONULAR
DEPREMLE İLGİLİ

DEPREM YÖNÜNDEN TÜRKİYE'NİN ŞANSSIZLIĞI

TV tartışmalarında Prof Dr Erkan Şen, Türkiyenin jeolojik yapısındaki engelleri bilmediği için esip savuruyor.
1-  Hukümet 250 adet yerli tank üreteceğini ialan etmişti 5-6 yıl önce. Blindiği üzere PKK yı destekleyen Almanya gibi Batı ülkelerı  Tank Motoru vermekten vaz geçti. Batı'nın kendisi vermediği gibi, Rusya, Ukrayna ve Çin gibi ülkelerden de almamıza ambargo koydu. İşte Türkiye  S400 lerle bu ambargoyu deelmeye çalışınca başımıza neler geldiğini hep biliyoruz. 

  ERBAKAN = MOTOR DEMEK  İDİ
2- Türkiye Motor Niçin Yapamıyor:  İslama en büyük zararı bazı müslümanlar verdiği gibi, Atatürk'e de en büyük zararı kemalistler vermiştiri Erbakan Çiller hükümetini yaşatmadılar. Türkiye 40 yıl başörtüsüyle uğraştı ve çağın gerisinde kaldı.                                                  Pr. Dr  Necmettin Erbakan hayatını Almanya'daki motor fabrikalarında geçirmişti. İzin verilseydi, en az 20 yıl önce Almanya düzeyinde  jet, tank, gemi motorlarını yapmıiş olacaktı. Ama 28 şubat paşaları sayın Erbakan'ın sanayı hamlesine izin vermediler. Ama ne yazık ki,

3- 

DEPREM AÇISINDAN DÜNYAMIZ:

 

 

 

 

1- DEPREM YÖNÜNDEN ŞANSLI ÜLKELER: Avustralya, Kanada, ABD'nin bir kısmı,          Kuzey Avrupa Ülkeleri, Rusya'nın Tümü, Güney Amerika'nın ve Afrika'nın % 90'ı           depremden rahattırlar.

2- AŞIRI DEPREM ÜLKELERİ:  En başta Türkiye, Japonya, ABD'nin bir kısmı,                    Avrupa'nı Güneyi ve doğusu, Afganistan, Pakistan, İran,Endonezya, Filipinlar.

AVRUPA ÜLKELERİ: isveç, Norveç, Danimarka, İrlanda, İngiltere, Ispanya'nın çoğu, Fransa ve Almanaya % 80'i depremden muhaftır. İtalya, arnavutluk, Yunanistan gibi Güney Avrupa ülkelerinin çoğunun deprem ülkesi olduğu görülmektedir.

NEDEN EN ŞANSSIZ ÜLKE TÜRKİYE


https://www.dha.com.tr/gundem/17-yasindaki-aleyna-248-saat-sonra-enkazdan-cikarildi-2207153

https://www.showtv.com.tr/programlar/sahne/didem-arslan-yilmazla-vazgecme-2045-yilina-kadar-istanbul-depremi-beklemiyorum-/109799

Son Dakika 11. günde yeni umut! 17 yaşındaki Aleyna 248 saat sonra kurtarıldı: Bazı şeyleri tıbben izah edilemiyor

Gündem  

2023-02-16 17:19:00 | Son Güncelleme : 2023-02-16 17:38:15

Kahramanmaraş'ta arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bölgede ekiplerin duyduğu bir ses umutları yeniden yeşertti. Kayabaşı Mahallesi Atabey Apartmanı'nda 17 yaşında Aleyna isimli bir genç kız, depremin 248'inci saatinde madencilerin domuzdamı yöntemiyle sağ çıkarıldı. İlk müdahalenin ardından hastaneye sevk edildi. Tedavi esnasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Aleyna, iyi durumda olduğunu belirterek, “Teşekkür ederim. Bir şey yoktu elimde. Kendi kendime vakit geçirmeye çalıştım” dedi. 

https://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/son-dakika-11-gunde-yeni-umut-enkaz-altindan-248-saat-sonra-kurtarildi-950061

 

https://www.dha.com.tr/gundem/17-yasindaki-aleyna-248-saat-sonra-enkazdan-cikarildi-2207153

DEPREM ÖNCEDEN TAHMİN EDİLEBİLİR Mİ?
Cümhüriyet gazetesine göre:
Deprem riski taşıyan alanlarda 'tahminler' yapmak mümkündür.  Fakat yerini, zamanını ve şiddetini önceden bilmek mümkün değildir.
ABD Jeoloji Araştırma Kurumu'nun (USGS) Deprem Bilim Merkezi direktörü Christine Goulet,  yakın zamanda depremlerin önceden bilinebileceği beklenmiyor." diyor. https://www.cumhuriyet.com.tr/bilim-teknoloji/depremleri-onceden-tahmin-etmek-mumkun-mu-2050255

Bizde Naci Görür ve diğer yer bilimi hocalarının önceden söyledikleri tahmin olarak doğrudur. Asla kesin bilgi değildir.

İSTANBUL DEPREMİ YAKIN MI?

 

https://www.showtv.com.tr/programlar/sahne/didem-arslan-yilmazla-vazgecme-2045-yilina-kadar-istanbul-depremi-beklemiyorum-/109799
Depremcilerın çoğuna göre evet amma, Prof Dr Ahmet Ercan'a göre 2040 tarihleri söylenmektedir.


bura