ÇEVRECİ, TÜKETİCİ, ARAŞTIRMACI
BİLİM VE FELSEFE
Zararlı alışkanlıklardan korunma ve Kurtulma

ANAYASADA DEVLETİN GENÇLİĞİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KORUMA GÖREVİ VARDIR 

“Gençliğin korunması

MADDE 58- Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır”.

12  Eylul  Darbesini yapanlar, yaptıkları anayasaya yukarıdaki maddeyi koymuşlardır.  Fakat gelen hukümetler  bu anayasal  emri malesef  yerine getirmemişlerdir. Yani anayasal suç işlemişlerdir. en azından okullarımızda bu yönde bir ders olmalı,  kötü alışkanlıkları, zararları, korunma  ve kurtulma yolları, bilim adamlarının görüşleri, medyatik sanatçılarımızın görüşleri bu derste  okutulmalıdır. fakat ne yazık ki, 16 yıllık ak Parti hükümetinin böyle bir derdi hiç olmadı.  Kötü alışkanlıklar  dendiğinde   bize göre akla gelenler şunlardır:

1-    Uyuşturucu maddeler ve  Alkol: Bira dahil tüm içkiler bağımlılık yapıcıdırlar.  Alkol kimyada  etil alkol (C2H50H) olarak bilinir. Vucuda girince halledilip atılması için şu değişikliğe uğrar:

C2H5OH= 2CO2 +3 H2O

Formülde görüldüğü üzere vucuttan atılabilmesi  (eliminasyonu) için 2  adet C02 (karbon dioksit) molekülü  ile su meydana gelir. CO2'tin zaararsız olduğu iddia edilebilir mi? Ve bu formül Kıyamete kadar değişmeyecektir  halbuki hepimize bol oksijenli temiz hava lazımdır.

2- Sigara: çok yaygılaşmaktadır. İşte bir toplu sigara  faaliyeti:

 

Yukarıda   okul çıkışında  bir gurup öğrenci  toplu toplu sigara içerken  görülmekte.. Kızlar da içmekte idi. fakat otobüs içinden gizli çekim yaparken onları   içerken görüntüleyemedim.


 

Sigara içenlerin Covid-19'a daha az yakalandığını öne süren bilim insanlarının tütün endüstrisinden para aldığı ortaya çıktı

Pandeminin başlangıcından bu yana “sigara içenlerin Covid-19’a  daha az yakalandığına” dair çok tehlikeli bir iddia ana akım medyada kendine yer buldu. Ancak sigara içenlerin, içmeyenlere kıyasla Covid-19'a yakalanma ihtimalinin çok daha az olduğunu iddia eden bilimsel bir makale,  bazı yazarlarının tütün endüstrisi ile finansal bağlantıları olduğu keşfedildikten sonra yayınlandığı tıp dergisi tarafından geri çekildi. Konu ile ilgili ntv.com.tr'ye konuşan Türk Toraks Derneği’nden Prof. Dr. Oğuz Kılınç, “Eğer o esnada bu çalışmayı sunan yazarlar,  tütün endüstrisi ile ilgili çıkar çatışmalarını bildirselerdi, hiçbir tıp dergisinde bu makalenin yayınlaması mümkün olmazdı. Sigaranın Covid-19’a yakalanma riskini azalttığına dair hiçbir kanıt yok. Yaptıkları, bilim dünyasını kandırmak. Sigara içenler her nefeste 8 bin zararlı kimyasal maddeyi çekiyor. Bu maddeleri alırken, vücudun kendisini corona virüse karşı koruması düşünülemez” dedi.


https://www.ntv.com.tr/saglik/sigara-icenlerin-covid-19a-daha-az-yakalandigini-one-suren-bilim-insanlarinin-tutun-endustrisinden-para-aldigi-ortaya-cikti,Bw-d0h8SHk6dIrFDX-b4RQ