ÇEVRECİ, TÜKETİCİ, ARAŞTIRMACI
BİLİM VE FELSEFE
Avrupa denildiği kadar sorunsuz Değildir.

 

 

 

EN SON OLAYALARDAN BAZILARI

 

31 Ocak 2024 06:28 - Güncelleme : 31 Ocak 2024 06:47

Dünyada bolluk dönemi bitti... Zengin Batı eski günlerini arıyor

Avrupa’da refah seviyesi hızla düşüyor. Asgari ücrete ve emekli maaşlarına yapılan cüzi zamlar ülke vatandaşlarının tepkisini çekiyor. Özellikle kira fiyatları ve temel gıda ürünlerinde yaşanan artışlar geçim sıkıntısı oluşturuyor. Bu sebeple, ülke meydanlarında sıkça protesto gösterileri yapılıyor.

Editör: Suat Vilgen / Kaynak: Türkiye gazetesi

 

Dünyada bolluk dönemi bitti... Zengin Batı eski günlerini arıyor Enflasyon, Fakirlik, Avrupa

Fırsatlar ülkesi” Amerika’da ve Avrupa’da “tatlı hayat” çok gerilerde kaldı. AB ülkelerinde insanlar şimdi “acı reçete” altında kıvranıyor. Avrupa Parlamentosu (AP) kuruluşu olan Eurobarometer’in anketine göre insanlar geçinebilmek için artık bir öğün atlamak mecburiyetinde kalıyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde meydanlar işçi ve köylülerin protestoları ile inliyor.

KİRA FİYATLARI UÇTU

Türkiye gazetesinden Kaan Zengili'nin haberine göre Pandemi ile başlayan ekonomik kriz, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yükselen gıda ve enerji fiyatları ile devam ediyor. Ücretler sınırlı artarken resmî enflasyonla halkın cebine yansıyan örtüşmüyor. Fransa’da kira fiyatları son 1 yılda yüzde 45, Almanya’da ise yüzde 32 arttı. Tablo, İngiltere ve İtalya’da da aynı. Asgari ücret ve ortalama ücret alan bir çalışan, ücretinin yüzde 50-60’ını kiraya veriyor. Ayrıca enerji, ulaşım, temel gıda, sağlık ve eğitime gelen zamlar nedeniyle yüz binlerce kişi sokaklarda hükûmetleri protesto ediyor.

Yapılan araştırmalarda Avrupalıların son yıllarda en büyük tedirginliğinin ‘hayat pahalılığı’ olduğu belirtiliyor. Anketlerde vatandaşların ‘dolçe vita’ yani tatlı hayattan acı reçeteye geçtiği ortaya çıkarken, birçok Avrupalının öğün eksilttiği, harcamasını kıstığı, birikim yapamadığı ifade ediliyor.

Dünyada bolluk dönemi bitti... Zengin Batı eski günlerini arıyor

EMEKLİYE 842 EURO MAAŞ!

Fransa’da yeni asgari ücret 1.766 euro olarak açıklandı. Ortalama bir çalışan ise 2.000-2.500 euro maaş alıyor. Ülkede çalışanların çoğunluğu asgari ücret ve bir seviye üstünde kazanıyor. Emekli maaşları ise beklenenin altında zamlandı. Bir Fransız emeklisi ayda 842 euro alıyor. Ülkede 17 milyon emekli bulunuyor.

GERÇEK ENFLASYON FARKLI

Fransa Konut Bakanlığı 2 hafta önce bir araştırma yayınladı. Ülke genelinde 120 metrekare dairelerin ortalama kira bedelinin 1.125 euro olduğunu belirtti. Paris’te ise kira fiyatları ortalama 3. 968 euro. Şehirden uzak tek odalı dairelerin aylık Avrupa’da refah seviyesi hızla düşüyor. Asgari ücrete ve emekli maaşlarına yapılan cüzi zamlar ülke vatandaşlarının tepkisini çekiyor. Özellikle kira fiyatları ve temel gıda ürünlerinde yaşanan artışlar geçim sıkıntısı oluşturuyor. Bu sebeple, ülke meydanlarında sıkça protesto gösterileri yapılıyor.

Ev kirası ise 600-800 eurodan başlıyor. Ülkede enflasyon yüzde 5.5 olarak açıklansa da Fransızlar bu rakamları gerçekçi bulmuyor. Hayat pahalılığının bu rakamların çok üzerinde olduğunu düşünülüyor. Resmî açıklamalara göre ülkede gıda fiyatları yüzde 24 arttı ama marketlerdeki temel gıdalardaki fiyat artışları yüzde 40-50’yi buluyor.

Dünyada bolluk dönemi bitti... Zengin Batı eski günlerini arıyor

ARDI ARDINA ZAM GELİYOR

Ülkede elektriğe 2 yılda yüzde 44 zam geldi. Bir Fransız ayda 100 euro ile 200 euro arasında elektrik faturası ödüyor. Diğer giderlerle birlikte 4 kişilik bir ailenin fatura gideri 500 ile 700 euro arasında değişiyor. Ulaşım, eğitim ve sağlık alanlarında da zamlar ardı ardına yapıldı. Fransızlar ekonomik krizden Cumhurbaşkanı Macron’u sorumlu tutuyor. Çiftçiler ve işçiler neredeyse her gün protesto gösterisinde.

KİRA FİYATLARI UÇTU

Aynı tablo Almanya için de geçerli… Ülkede enflasyon yüzde 5,9, ancak hayat pahalılığı bu rakamları teyit etmiyor. Kira fiyatları son 1 yılda yüzde 32 arttı. Ortalama alındığında 4 kişilik bir ailenin oturacağı daire (120 m2) 1.800 euro… Bekârlar için küçük daireler ise 1.000 eurodan başlıyor. Berlin’de ise fiyatlar 2 bin euroyu geçiyor.

FRANSA

Asgari ücret: .................... 1.766 €
Emekli maaşı: .............. 842 €
Ortalama maaş: .........2-2.500 €
Kira: ................. 1.125-3.000 €

ALMANYA

Asgari ücret: ....................1.850 €
Emekli maaşı: ............ 1.543 €
Ortalama maaş: ........ 2-2.800 €
Kira: ...............1.000-2.000 €

ASGARİ ÜCRETE 41 CENT ZAM

Ülkede asgari ücrete yeni zam yapıldı. Normalde saat başı 12 euro olan asgari ücrete sadece 41 cent artış yapıldı. Saatlik çalışma ücreti 12 euro 41 cent oldu. Asgari ücret 1.850 euro olurken, ortalama bir çalışan ise 2.000- 3.000 euro arasında kazanabiliyor. Almanya’da da zamlar nedeniyle halkın protestoları var. Ülkede temel gıda fiyatları da her geçen gün artıyor.

fakir avrupa

ÖĞÜN AZALTIYORLAR

Avrupa Parlamentosu’nun yaptığı Eurobarometer anketine göre, AB vatandaşlarının yüzde 93’ü hayat pahalılığını en büyük endişe kaynağı olarak görüyor. Ipsos tarafından yapılan ankete katılan 10 bin kişinin yüzde 29’u beklenmedik bir harcamanın dengelerini bozabileceğini ifade ediyor. ‘Tatlı Hayat’ın bittiğini gösteren ve son üç yılda alım gücünün azaldığına işaret eden çalışma, çoğunluğun öğün atlamak ve zorlu finansal seçimler yapmak zorunda kaldığını ortaya koyuyor.

 

 

 

Avrupa denildiği kadar sorunsuz Değildir.

SON OLAYLAR

 

 

 

 

Fransa, akaryakıt ve doğal gaz fiyatlarındaki artış nedeniyle vatandaşlarına yardımda bulunacak

 

Fransa, akaryakıt ve doğal gaz fiyatlarındaki artış nedeniyle vatandaşlarına yardımda bulunacak

Fransa Başbakanı Jean Castex, akaryakıt ve doğal gaz fiyatlarındaki rekor artışlar nedeniyle aylık net geliri 2 bin avronun altında olanlara 100 avro yardım yapacaklarını ve doğal gaz kullanım bedellerini gelecek yıl sabitleyeceklerini bildirdi.
burası