ÇEVRECİ, TÜKETİCİ, ARAŞTIRMACI
BİLİM VE FELSEFE
SİGARA KANSER YAPIYOR MU?

SİGARA İÇEN İMPLANT YAPRIRABİLİR Mİ? YAPTIRABİLİR AMMA  SIGARAYI BIRAAKSA DAHA İYİ OLUR (ÖZETİ)

Sigara İçenler İmplant Yaptırabilir mi

       "Sigara içenler implant yaptırabilir mi? sigara içen kişiler implant yaptırabilir. Sigara içen çok sayıda hasta söz konusu, sigaranın tabii ki diş etlerine ve iyileşmeye zararı var. Ama bu zararlar implantın kemikle kaynaşmasını tamamen engelleyecek boyutlarda olmayabilir. Ama hiç zararı da yok diyemeyiz. Sigaranın vücuda ne kadar zararı varsa  ağız sağlığınada o kadar zararı vardır. İmplantlar yapılabilir ama iyi hijyen sağlandığı takdirde implantlar iki üç ay bekleme sonucunda kemikle kaynaştığında hastalar azaltılmış olarak sigara içmeyi sürdürürlerse implant başarısı yüzde on yüzde yirmi azalmakla beraber ağızda kalabiliyor"https://omerkutay.com/implant-videolari/sigara-icenler-implant-yaptirabilir-mi#:~:text=sigara%20i%C3%A7en%20ki%C5%9Filer%20implant%20yapt%C4%B1rabilir,kayna%C5%9Fmas%C4%B1n%C4%B1%20tamamen%20engelleyecek%20boyutlarda%20olmayabilir.

 

 

SİGARANIN KANSER  YAPTIĞINDA BİLİM ADAMLARI  BİRLEŞTİ:

  Gaziantep Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahi Anabilimdalı Başakanı Prof Dr Işık'ı dinleyelim:

 

DR  Hakan Özkül akciğer kanserine % 90 sigara sebeptir diyor.

 

 

NÖBEL ÖDÜLLÜ SANCAR, SİGARANIN DNA'YI BOZDUĞUNU SÖYLÜYOR

Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, kendi buluşu olan DNA onarımının kanseri önlemede etkili bir mekanizma olduğunu vurgulayarak, "Kanserin en büyük sırrı, sigara içmemektir. Sigara içerseniz DNA onarımı başa çıkamaz, kanser olursunuz." dedi.

Prof. Dr. Sancar, Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesindeki İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi'nde (iBG-İzmir) adının verildiği Prof. Dr. Aziz Sancar Oditoryumu'nda basın toplantısı düzenledi.

Kanseri önlemede DNA onarımının etkili bir mekanizma olduğuna işaret eden Sancar, konuşmasına "Kanserin en büyük sırrı, sigara içmemektir. Sigara içerseniz DNA onarımı başa çıkamaz, kanser olursunuz." sözleriyle başladı.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/aziz-sancar-kanserin-en-buyuk-sirri-sigara-icmemektir-174231.html